مصاحبه رئیس انجمن هیدرولوژی ایران

۱۲ تیر ۱۳۹۸ | ۲۰:۴۶ کد : ۹۷۴۵ اخبار تصویری اطلاعیه ها
تعداد بازدید:۱۰۰

سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی ایران، ضرورتها و اهداف

وجه افتراق سیاره زمین در بین همه سیارات شناخته شده درکهکشان راه شیری وجود سیالی به نام آب است. آب شکل دهنده سطح زمین و انتقال دهنده املاح و رسوبات از قلل مرتفع به اعماق اقیانوسها است. آب اساسی ترین المان برای هوا و شرایط اقلیمی است. آب تعیین کننده شکل، مراحل فنولوژیک، زادآوری و تولید فرآورده های گیاهی و در کل کنترل کننده نرخ فرایندهای فتوسنتزی در زیست کره است. آب به عنوان یک زیستگاه وسیع در کره زمین در برگیرنده و پرورش دهنده میلیونها گونه آبزی و منبع حیاتی برای همه زیستمندان خشکی است. جای تعجب نیست که دانشمندانی که به مطالعه و تحقیق پیرامون زمین و اکوسیستم­های آن می پردازند، با سئوالات بنیادین در ارتباط با چرخه آب و تحولات منشآء یافته از آن روبرو هستند.

و اما با نگاهی دیگر، آب هرچند منبعی تجدیدپذیر است، لیکن نامحدود نیست!! در بستر تاریخ، تمدنهای بزرگ با آب ظهور یافته اند، اقدامات مهندسی زیادی انجام داده اند تا از تداوم وجود آن امنیت خاطر یابند و در خاتمه نیز به دلیل فقدان یا محدودیت آن از صفحه روزگار محو شده اند. امروزه دخل و تصرفهای بشر در محیط زیست بیش از پیش است و چالشهایی اساسی را در مقابل جامعه بشری نمایان ساخته است. افزایش جمعیت جهان تقاضای آب برای تولیدات کشاورزی و نیازهای شرب و بهداشت را افزایش داده و از این رو میزان برداشت آب در بسیاری از بخشهای جهان را ناپایدار نموده است. تغییرات آب و هوائی و تغییر اقلیم، تغییر کاربری اراضی و جابجائی و تراکم مکانی جمعیت، تنش­های زیادی بر منابع آبی سیاره وارد نموده است. دسترسی به منبع مطمئن تامین آب سالم همچنان یکی از چالش های لاینحل باقی مانده و رو به وخامت است. نرخ انقراض گونه‌های زیستمندان آبهای شیرین، به دلیل کاهش کمی و کیفی آب افزایش یافته است. محور مرکزی راه‌حلها برای این چالشهای پیچیده، دانش هیدرولوژی است.

بر اساس تعریف موجود در منابع قدیم، هیدرولوژی بخشی از علوم زمین شناختی بوده که هدف آن شناخت اجزاء چرخه آب در تمامی مقیاسها و زیستگاهها و تبادلات آن با اقلیم و حیات در کره زمین بیان گردیده است. در این شناخت، بیشتر به جنبه کنجکاوی دانشمندان پرداخته می شود تا رویکردی مسئله محور برای ارائه راه‌حلهای عملی جهت مرتفع نمودن مسائل مبتلابه بشری مرتبط با آب و تاثیرات آن بر آسایش بشر و محیط زیست. طی دو دهه اخیر به واسطه پیشرفتهای علمی و تکنولوژیک در ادوات تجزیه و تحلیل شیمیائی، گسترش حسگرها، روش های سنجش از دور و ژئوفیزیک، گسترش روش های محاسباتی سریع و بهبود مدلهای هیدرولوژیک، امکانات بی نظیری جهت مشاهده و ثبت فرایندهای هیدرولوژیکی و درک علمی نوینی از هیدرولوژی فراهم گردیده است. امروزه دانش هیدرولوژیکی به عنوان حلقه رابط اتمسفر، خشکیها و اقیانوسها یکی از اجزاء متمایز و اساسی علوم زمین است که در شناخت حیات در کره زمین ایفای نقش می کند. این دانش به واسطه ماهیتش، در فصل مشترک رابط سایر علوم زمین شناختی نظیر علوم جوی، اکولوژیکی و بیولوژیکی قرار گرفته است. این درک جدید از دانش هیدرولوژی باعث بلوغ موضوعات پیشین و ظهور زیرشاخه‌های تحقیقاتی پیشرو جدید بین رشته‌ای ذیل گردیده است.

هیدروکلیماتولوژی (Hydroclimatology

هیدرومتئورولوژی (Hydrometeorology

ژئوبیولوژی (Geobiology

هیدرواکولوژی (Hydroecology

هیدروژئومورفولوژی (Hydrogeomorphology

اکومورفولوژی (Ecogeomorphology) و

تحول سطح زمین (Earth-surface dynamics).

 علم هیدرولوژی محور تمام این زمینه‌ها است بنابراین در حال باز تعریف خود و غنای بیش از پیش است.

سلسله کنفرانسهای ملی دوسالانه هیدرولوژی ایران برای تبادل دانش هیدرولوژی پیرامون چالشها و فرصتهای فوق‌الذکر در عرصه سرزمینی کشور جمهوری اسلامی ایران، با اهداف غائی ذیل برگزار می گردد:

  1. شناخت اهمیت و جنبه‌های نوظهور در علوم مرتبط با هیدرولوژی
  2. ارزیابی ماهیت و اثرگذاری تحقیقات جاری از دیدگاه توانمندسازی دانش هیدرولوژی برای پاسخ دادن به چالشهای دیرین و نوظهور
  3. شناخت نیازها، فرصتهای آموزشی و تحقیقاتی با هدف پیشرفت معنی دار در علوم هیدرولوژی
  4.  ارزیابی ظرفیتهای موجود و تبیین فرصتها در راستای تقویت سیستمهای مشاهداتی، مدیریت داده‌ها، قابلیت مدل سازی و همکاری‌های مورد نیاز جهت پیشبرد دانش هیدرولوژی و ارتباط بین آنها جهت ایفای نقش محققین و دانش پژوهان و مهندسان در راستای رسالت اجتماعی خویش.

سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی ایران که در شهریورماه 98 در دانشگاه تبریز برگزار خواهد شد به واسطه رویدادهای نادر هیدرولوژیکی بهار 98 که آثار و عواقب ناخوشایند و از برخی جنبه‌های زیست محیطی خوشایند و فراموش نشده‌ای به همراه داشته است، در نوع خود فرصتی بی نظیر برای واکاوی علل و عواقب و فرصتها و تهدیدات هیدرولوژیکی در کشور است. همچنین این کنفرانس محملی است برای بحث پیرامون چالش ها و فرصت های پیچیده و گسترده مرتبط با بخش آب. بنابراین برگزاری این رویداد تخصصی سهم مهمی در همکاری مهندسان و دانشمندان علوم آب و دانشجویان برای تبادل تجربیات و هم افزائی جهت گسترش و موثرتر بودن تحقیقات آتی در علوم هیدرولوژیکی خواهد داشت. انشاالله

کلید واژه ها: سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی ایراندانشگاه تبریزانجمن هیدرولوژی ایرانروح الله فتاحیآبهیدرولوژی


( ۱ )

نظر شما :